Dubaj – potovanje z otroki – 1. del
O Dubaju in potovanju po Emiratih z otroki je bilo ogromno vprašanj in zanimanja na Instagramu. morda prav zato, ker gre za kombinacijo mističnega Arabskega sveta s futurističnim in tehnološko naprednostjo ter bliščem, ki ga ponuja.
Za razliko od potovanja v Valencio z otroki je bilo potovanje v Dubaj zelo obsežno, zato smo ga razdelili v tri dele, kar pomeni, da za Dubaj in Emirate, če jih želite zares doživeti, potrebujete več kot teden dni.
Na enak način vas bomo navdušili tudi na blogu – v prvem delu smo opisali našo pot v Dubaj ter obisk zabaviščnih parkov za otroke, v drugem pa bomo nadaljevali s potjo proti Abu Dhabiju in puščavi, ki sva se jo posebej veselila midva z Urbanom. Na koncu vam bova izdala še nekaj trikov in skrivnosti za boljšo pripravo in prihranek.
KRATEK POVZETEK POTOVANJA Z OTROKI | |
Težavnost potovanja z otrokom: | 3/5 (primerno za 3+) |
Trajanje leta: | 5 ur, 30 minut |
Primeren budget za 2 odrasla in 2 otroka (z letom, nastanitvijo, hrano in prevozom) | 300€ – 600€ na dan |
Priporočen prevoznik in letališče: | Emirates, Zagreb |
Potovanje v Dubaj in Združene Arabske Emirate z otroki mi je sprva predlagala prijateljica in to s tako velikim navdušenjem in zanosom, da sem Urbana še isti večer poskusila prepričati, da je to ena izmed naših destinacij z otrokoma.
Kmalu sva se oba navdušila nad tem fascinantnim mestom, še posebej zato, ker je izmed vseh Arabskih dežel med najvarnejšimi in najčistejšimi mesti, kar je pri potovanju z otrokom zame izredno pomembno. Stopnja kriminala je praktično nična, nadpovprečno dober pa imajo tudi zdravstveni sistem, zato naju niti malo ni skrbelo za najina malčka.
Ko se je po nekaj mesecih pojavila možnost, da Urban obišče poslovnega partnerja in opravi nekaj sestankov, zato smo hitro načrtovali naše potovanje.
Emirati – 5-zvedični raj na letalu za otroke
Prijateljica mi je predlagala, da kljub nekoliko višji ceni letimo z Emirati in odločitve nisva obžalovala. Do takrat sva bila vajena bolj evropskih nizkocenovcev, od katerih resnično ne bi bilo preveč pošteno pričakovati nadstandarda, seveda pa se vsaka storitev dodatno zaračuna. Pri Emiratih pa je gostoljubnost in udobje resnično na popolnoma drugem nivoju. Direkten let iz Zagreba ali Dunaja traja dobrih 5 ur in otroki že na samem začetku prejmejo paketek poln presenečenj.
Najina malčka sta se s tem paketkom ukvarjala skoraj ves čas leta, zadnjo uro pa smo prebrodili z risankami, ki so na Emiratih seveda na vsakem zaslonu pred sedežem. Midva sva se v trenutkih miru in tišine zamotila z glasbo, ogledom raznih oddaj in pa seveda kulinariko. Na letalu je za razliko od “suhih sendvičev” pestra izbira menijev, ki so bili dodelani kot v dobrih restavracijah, vse pijače (tudi alkohol) pa so zastonj. Takoj ko smo ob večernih urah prispeli v Dubaj smo lahko že iz letala opazovali to mogočno mesto, polno lučk, obmorsko umetno strukturo palme in visokih stavb.
Ko sva se z možem odločala in pogovarjala kaj želiva od Dubaja sva bila složna v tem, da želiva doživeti čim več, zato sva ga načrtovala tako, da smo se precej pogosto selili na drugo lokacijo. V poletnih mesecih Dubaj ni primeren saj se stopinje povzdignejo tudi nad 50°C in takrat tudi domačini pobegnejo iz mesta saj je vročina nevzdržna. Seveda je tam najlepše v med novembrom in februarjem, posledično pa so takrat tudi zelo visoke cene. Mi smo se tja odpravili konec oktobra – začetek novembra in bilo je odlično ter žepu bistveno prijaznejše. Temperature od 28 do 32 stopinj, sončni dnevi in zelo toplo morje.
Lokacija 1: Center mesta Dubaj
Takoj ko smo prispeli v Dubaj smo smo s taksijem odšli do mesta. Presenetilo nas je dejstvo, da imajo družine z otroki tam ločene taksije, ki jih vozijo izključno ženske, označeni pa so z roza strehami. Kasneje smo ugotovili, da so taksiji precej dragi, hkrati pa je v Dubaju aktiven Uber, zato smo se tekom celotnega potovanja posluževali predvsem tega načina potovanja.
Zanimivo je tudi to, da tam Uber vozijo profesionalni vozniki, med avtomobili pa imajo več kot 100 električnih vozil Tesla (tudi Tesla X, ki se mu vrata dvigajo kot Lambotu, kar je bilo posebej fascinantno otrokoma in Urbanu).
Vožnja z Uberjem je več kot 50% ugodnejša od taksijev, alternativa pa je tudi njihov lokalni “Uber“, ki se imenuje Careem. Obe opciji sta približno enako dobri, funkcionirata pa preko mobilnih aplikacij.
Najprej smo se nastanili v hotelu Damac Maison Royale , ki se je nahajal v samem centru Dubaja. Že ob vstopu v hotel si presenečen nad orientalsko arhitekturo, ki se prepleta z marmorjem, steklom in zlatom. V Dubaju je vse veliko, tako pa je tudi s sobami. Najlepše od vsega pa je bilo to da smo imeli tudi pralni stroj in božanski balkon, s pogledom na to ogromno mesto ter najvišjo stavbo na svetu, Burj Khalifo. Ko sem se zjutraj zbudila in želela videti dnevni razgled Dubaja me je presnetilo dejstvo da je poleg mogočnih stavb tudi ogromno žerjavov in da se gradnja v Dubaju nikoli ne ustavi.
Hotel Damac Maison Royale the Distinction sva rezervirala predvsem zato, ker je imel čudovit pogled na Burj Khalifo z najine spalnice, ogromnega balkona, bazena in nasploh celotnega hotela. Čudoviti zajtrki, ogromna soba s kuhinjo, pralnim strojem, dve sobi, neverjetna čistoča in ponudba z vstopnicami za IMG Worlds Of Adventure naju je prepričala. Ima pa tudi igralnico, ki prav nikoli ni bila zasedena, v bistvu sta bila tam redka otroka, zato sta jo skupaj z zunanjim bazenom imela čisto zase!
Zvečer sva se z Urbanom želela odpraviti malce z vozički naokrog a sva kar hitro uvidela, da na cesti ni pešcev. Bila sva edina (neumna turista), ki sta hodila po pločnikih. To me je resnično začudilo in tako sem ob prvi priliki povprašala zakaj. Ugotovila sva, da se pri njih gre z avtomobilom tudi “čez cesto” in tako so vajeni zaradi hude vročine.
Dubajska veleblagovnica in najvišja stavba na svetu – Burj Khalifa
V mestu sva z otrokoma obiskala zelo slavni Dubai Mall (največji shopping center na svetu, hihi), ki se drži skupaj z najvišjo stavbo na svetu Burj Khalifa – visoko skoraj 830 metrov. Glede na to da so to res hude razsežnosti v kvadratnih metrih in večih nadstropjih obeh stavb, boste v enem dnevu težko prehodili in pregledali vse. Zato vam predlagam, da si za ogled vsega načrtujete celoten dan. Nam v polovici dneva ni uspelo prehoditi vsega, zato smo se tja vrnili še enkrat ob koncu potovanja, da smo si v miru pogledali Aqua park in podvodni živalski vrt (Underwater Zoo). Nakupovalni center je enostavno preveč za noge, oči in žep. Svetovno znane blagovne znamke, restavracije, igralnice, hoteli… skratka “ni da ni”. Zanimivo se je sprehajati in opazovati predvsem ženske, ki so strogo oblečene po svojih pravilih, pa vendar če znaš opazovati, vidiš da se izpod halje lesketajo hudo prestižni dizajnerski kosi (nakit, torbice in čevlji).
Če se boste zadrževali v mestu si obvezno oglejte večerni program z vodometi in osvetljevanjem Burj Khalife, ki se dogaja zunaj na promenadi med obema stavbama. Midva tega nisva pričakovala in kar naenkrat so se ljudje začeli množično zbirati pred ograjami, nakar smo vsi pogledali proti Burj Khalifi, saj se na njej pričela osupljiva orientalska animacija.
Ob koncu pa sem zaslišala Michaela Jacksona s “Thrillerjem“. Uau! Ples vodometov v kombinaciji s projekcijo na najvišji stavbi in Michael Jackson. Težko je to opisati z besedami. To moraš res videti, dogaja pa se na približno pol ure.
Nato smo se odpravili na večerni ogled v višave Burj Khalife, saj je vstopnina po 19:00 uri bistveno cenejša od dnevne. Izbrala sva VIP vstopnice saj imava majhne otroke in kolone pred dvigali so bile enostavno predolge, čas pa smo želeli izkoristiti kar se da najbolje. Prav tako z VIP vstopnicami prejmete ugodnost kot so zadrževanje v najvišjem loungu na 125 nadstropju, kjer je res omejeno število gostov, da si lahko v miru ogledate razgled in malce posedete. Vključuje tudi pozdravne napitke in sladke prigrizke, nikakor pa ne pričakujte kozarca penine, saj je alkohol prepovedan. V dvigalu boste 2x prestopali, na vrhu za “navadne smrtnike” pa ste praktično v nekaj sekundah. Cena VIP vstopnic je nekje 35% višja, kupite pa jih lahko občasno tudi na Grouponu s popustom, vendar to storite predhodno.
Za navadne smrtnike zato, ker je najvišja možna višina za nas turiste 555 metrov (Burj Khalifa Sky Lounge). Višje imajo dostop le najemniki, ki pa so po večini Šejki 🙂 Razgled je vseno dih jemajoč.
IMG Worlds of Adventure – zabaviščni park za otroke
V sklopu našega bivanja v mestu smo seveda uživali tudi v storitvah hotela in se tako posluževali zunanjega bazena ter kakšno popoldne ali dopoldne preživeli v miru na terasi, s čudovitim pogledom na mesto. Znotraj prve lokacije pa smo naslednji dan obiskali tudi zabaviščni park in teh je v Dubaju res ogromno. Dubaj je raj za otroke in tako kot pretiravajo v vsem, tudi pri zabaviščnih parkih ni nič drugače.
Obiskali smo zabaviščni park IMG Worlds of Adventure, ki se nahaja na več kot 139.000 m2 in je največji “indoor” oziroma pokrit zabaviščni park na svetu! Same vstopnice smo kupili v sklopu rezervacije hotela Damac Maison Royale, kjer smo jih dobili bistveno ceneje kot če bi kupovali posamezno. Do njega smo se pripeljali z brezplačnim busom, ki je vozil od sosednjega hotela, res pa je, da je lahko urnik in nasploh iskanje/čakanje tega minibusa precej zapleteno. Urniki so na voljo tukaj, vseeno pa z malimi otroki morda raje vzamite Uber ali taksi, saj si boste olajšali del dneva.
Mi smo doživelo temo Halloween-a oziroma noči čarovnic in bilo je nepozabno doživetje. Imeli smo le eno težavo – večina “ringlšpilov” je zahtevala višino vsaj 1,1 metra višine naprej. Pravila so zelo stroga, zato preventivno preverite katere atrakcije boste lahko obiskali. Kljub temu se najde tudi pestro dogajanje za manjše in tako sta najina otroka, 3 letni Evan in 4 letni Dante uživala v 5 različnih conah znotraj tega ogromnega zabaviščnega parka. Spidermani, Hulki, Captain America, dinozavri, Cartoon Network junaki in drugi so seveda na vsakem koraku, ogromno pa je tudi priložnosti za zapravljanje in spominke v tej smeri, tako da se pripravite na prosjačenje ter metanje na tla pred odhodom 🙂
Tukaj lahko brez težav preživite ves dan (čeprav ni gneče) in že sam obisk parka je doživetje, četudi ne bi preizkusili nobene vožnje. se pa zagotovo najde vsaj kakšne 5-7 atrakcij za zelo majhne otroke. Urban je preizkusil tudi njihovo hišo strahov in ugotovil, da je ena izmed boljših, saj imajo res vrhunske igralce in sceno, zato boste na račun prišli tudi tisti starši, ki vas dejstvo, da ste z majhnim otrokom v arabskem svetu ne prestraši dovolj 🙂 Še opozorilo – temperaturna razlika zunaj in v parku je ogromna, zato s seboj vzamite dolga oblačila za otroke, če se boste tam zadrževali večji del dneva.
Lokacija 2: Lapita, Dubai Parks and Resort
Po odličnem hotelskem zajtrku smo se nato naslednje jutro z Uberjem odpeljali v nov otroški raj. Nastanili smo se praktično čisto zraven treh hudo velikih otroških parkov v Lapita, Dubai Parks and Resorts. Gre za čudovit resort, prilagojen družinam. Spet smo ga rezervirali skupaj z 2-dnevnimi vstopnicami za vse tri parke, saj je bilo tako bistveno ceneje.
Tam bi lahko brez težav ostali 14 dni, saj je resnično čudovito in ne zmanjka aktivnosti. Resort ima prekrasen zunanji bazen, odlično restavracijo in veliko peš poti, ki spominjajo nekoliko na Havaje. Glede na to da so parki precej veliki smo si vsak dan ogledali enega – smo pa izpustili Bollywood park, saj nam časovno ni uspelo – opraviti sva namreč morala še sestanek in se nato preseliti na naslednjo lokacijo.
Legoland, Motiongate in Bollywood zabaviščni parki
Najprej smo obiskali Motiongate, kjer sta otroka neizmerno uživala ob srečanju z vsemi junaki iz aktualnih in preteklih risank ter filmov. Če sem popolnoma iskrena sem se tudi sama vrnila v otroštvo in se z največjim veseljem slikala s Štrumfeto. Urban je najbolj užival v Ghostbusters doživetju, kjer smo se z vlakcem odpravili na strašno doživetje in z virtualnimi pištolicami streljali duhce. Evan in Dante še danes, pol leta kasneje govorita o tem. Seveda so bili tukaj še Madagaskar junaki, Shrek, zmajčki in še in še. Park delno na odprtem, kar precej aktivnosti pa je tudi pokritih oziroma znotraj, zato je primeren tudi za bolj vroče dni.
Naslednji dan smo obiskali težko pričakovani Legoland – na kratko, spet gre za epske razsežnosti kock in vsega kar se da narediti iz njih. Slike spodaj povedo vse. Sreča, sreča in še enkrat sreča 🙂 V tem parku je ogromno aktivnosti za majhne otroke in načeloma nismo imeli večjih težav z višino. Atrakcije so pretežno zunaj, ob izhodu pa prejmete tudi darilce, paketek mini Lego kock.
Otroka sta res uživala in mi smo ga komaj prehodili v celem dnevu. V njem najdete vse na temo Lego kock – avtošole, kjer lahko vaši malčki pridobijo “izpit”, 7D Lego kino, in še in še – skratka, pestro. Paša za oči je tudi Lego razstava svetovnih znamenitosti v paviljonu malce za vhodom, kjer se znajo tudi pošaliti s svojega gradbišča v Dubaju 🙂
V Legolandu je prav tako precej aktivnosti, ki jih lahko počnete skupaj kot družina. Navdušilo nas je gasilsko tekmovanje z Lego gasilskimi vozili, kjer sta očka in mami v vlogi voznikov, otroci pa so gasilci in tekmujejo z drugimi družinami.
Fascinanten je bil tudi podvodni Lego svet, kjer sedete v podmornico in opazujete prave (in včasih tudi malce strašne morske pse) ki se gibljejo med Lego kockami ter zakladom.
Z Legolandom smo tako zaključili naš prvi del poti in se počasi pripravili za premik v puščavo Liwa ter čudovit puščavski resort Qasr Al Sarab, Anantara, mimogrede pa smo obiskali še garažo enega od šejkov ter njegovo zbirko luksuznih avtomobilov.
Več o našem nadaljevanju poti preberite v objavi Dubaj – potovanje z otroki – 2. del skupaj z nasveti in triki za prihranek pri potovanju v Združene Arabske Emirate.
Veseli bomo vseh vaših vprašanj ali izkušenj, ki jih lahko delite spodaj kot komentar!
Pusti komentar
Vaša e-pošta je z mano varna!