Uvajanje goste hrane pri dojenčku
S prihodom dojenčka se življenje obrne na glavo. Starši velikokrat ugotovimo, da za pripravo domače, zdrave in uravnotežene prehrane hrane nimamo dovolj ali pa pravih pripomočkov. Spodnji blog vam bo z nekaj triki, nasveti ter recepti v pomoč pri uvajanju prehrane.
5 znakov da je dojenček pripravljen na uvajanje hrane
Uvajanje goste hrane je tako za dojenčka kot starša pomemben korak v razvoju. S pravilnim uvajanjem ob pravilnem času boste poskrbeli, da bo vaš malček dobil dovolj hranilnih snovi, ki so izjemno pomembne za njegovo rast in razvoj. Kako pa veste, da je dojenček pripravljen na uvajanje?
1 Dojenček že samostojno drži svojo glavo
Preden pričnete z uvajanjem mora dojenček svojo glavo držati samostojno ter jo samostojno premikati v levo in desno stran.
2 Samostojno sedenje
Gre lahko za sedenje v otroškem stolčku ali sedenje s podporo v naročju. Pomembno je, da je dojenček sposoben pokončnega sedenja z jasnim prehodom od ust do trebuščka.
3 Zanimanje za hrano
Ko dojenček začne s preučevanjem vaše hrane, iztegovanjem da bi jo dosegel ali si celo postreže s kakšnim kosom iz vašega krožnika.
4 Koordinacija oči in rok
Dojenček mora biti sposoben hrano pogledati, se jo z rokami dotakniti ter jo nesti do svojih ust.
5 Dojenček zna hrano pogoltniti
Če še ni pripravljen na uvajanje bo hrano z jezičkom potisnil nazaj.
Tudi, če začnete vse znake pri dojenčku opažati že zalo zgodaj, strokovnjaki vseeno svetujejo da se uvajanje ne prične pred 4. mesecev (17. tednom) dojenčka. Uvajanje je priporočljivo nekje med 4. in 6. mesecem, do takrat pa dojenček pridobi vse hranilne snovi, ki jih potrebuje za razvoj iz materinega mleka ali mlečne formule.
Top nasveti za uvajanje goste hrane
1 Ni potrebe, da vsako živilo uvajamo tri dni. Ta nasvet je star, ko so z uvajanjem pričeli zelo zgodaj. Dojenčku lahko vsak dan predstavimo novo živilo in s tem nov okus.
2 Tudi, če niste lačni ali se vam mudi se potrudite, da z dojenčkom poskušate sedeti in jesti pri vsakem njihovem obroku, saj se učijo iz tega kar vidijo. Ni potrebno jesti veliko in enako kot oni, čeprav raziskave kažejo, da hrana, ki je enake barve kot njihova pomaga pri všečnosti. Kmalu se boste naučili, da lahko zase in dojenčka pripravite podobno hrano, svojo le dosolite in dodajte želene začimbe.
3 Poskušajte se zadržati in svojemu malčku pustite, da sam raziskuje po krožniku in svoji hrani. Dojenčki obožujejo packanje po krožniku. Da pa ne bo preveč nereda si lahko pomagate z raznimi slinčki, skledicami ki se pridobijo na mizico in silikonskimi krožniki.
4 Kadarkoli je to mogoče ponudite poleg obrokov, ki jih hranite z žlico še hrano s prsti. To bo pripomoglo k razvoju finih motoričnih sposobnosti ter mišic, ki jih potrebujejo za žvečenje.
5 Priporočljivo je preveriti sestavine hrane, ki jo ponudite dojenčkom. Marsikateri hrani za dojenčke sta namreč že dodana sol in sladkor. Najboljše je seveda, da dojenčku pripravite svežo hrano, ki vsebuje ogromno hranljivih snovi. Zato je Babymoov ustvaril Nutribaby+, prvi prehrambeni predelovalec, ki izdeluje pravo gurmansko otroško hrano.
6 Pri hranjenju imejte pripravljeni dve žlički. Eno za dojenčka, drugo zase. Pustite jim, da uživajo pri poskušanju hranjenja ter jim z drugo žličko pri tem pomagajte.
7 Večkrat se zgodi, da dojenčki pričnejo z zavračanjem določenih živil, tudi po tem ko ste jih že uvedli. Še naprej ponujajte zavrnjena živila, vztrajnost se bo izplačala. Hrano, ki jo dojenček ne bo pojedel pa lahko brez težav v primernih posodicah shranite v hladilniku.
Zakaj pustiti dojenčku, da se igra s svojo hrano?
Zabavno je
Pri igranju in raziskovanju svoje hrane dojenčka navadno spremlja žareč nasmeh. In, ko s med dogajanjem sproščeni in srečni je velika verjetnost, da bodo v jedi uživali in razvili pozitiven dolgoročen odnos s hrano. Zagotovo vas bo mikalo, da vzamete krpo in vse počistite. Namesto tega pa poskušajte tudi vi uživati v opazovanju teh majhnih prstkov in velikih nasmehov.
Učenje skozi senzorično igro
V tem primeru zagotovo drži, da je “priložnost za igranje” tudi “priložnost za učenje”. Ko dojenček na primer zdrobi košček krompirja, se nauči kako se trda hrana s pritiskom spremeni v kašo. Ko pomoči prste v jogurt se nauči kakšen je občutek tekoče strukture hrane. Ko vrže hrano na tla, spozna silo teže.
Spoznavanje s hrano
Dojenček se mora med hranjenjem počutiti prijeto in zaupati, da so nova živila varna preden jih bo dal v usta. Velikokrat se zgodi, da določene hrane ne želijo poskusiti ker prej ne vedo kako diši in kakšne strukture je.
Razvoj finih motoričnih sposobnosti
Ko dovolite dojenčku, da samostojno raziskuje po koščkih hrane spodbujate razvoj pincetnega prijema – oprijema klešč.
Koordinacija rok in oči
Naj bo to z žličko ali rokami, ko se dojenčki hranijo sami se naučijo kako hrano spraviti iz mizice do svojih ust. Seveda bo hrana na začetku šla vsepovsod razen v usta, vendar boste presenečeni kako hitro se bodo naučili sami prehranjevati.
Živila, ki so primerna za raziskovanje in igranje:
- kuhani brokoli ali cvetača
- krompirjevi krhlji (tudi sladek krompir)
- koščki banane
- kaša (prosena, ovsena, ajdova,…)
- jajce ali omleta
- špageti z ranimi omakami
- mini sendviči
- jogurt
- puding
Pravilno shranjevanje otroške hrane
Hrano, ki ostane od obroka lahko v hladilniku hranite do dva dni. Hranjenje ni priporočljivo direktno iz posodice v kateri hranite hrano in jo potem shraniti nazaj, saj lahko bakterije v slini hrano pokvarijo prej kot običajno. Hrane nikoli ne segrevajte več kot enkrat, zato je smiselno da jo pri shranjevanju razdelite v manjše porcije. Za shranjevanje je najboljše uporabiti Babymoov steklene posodice za shranjevanje hrane, primerne so tudi za mikrovalovno pečico in zamrzovalnik. Ko se odpravljate na pot pa je kašice priročno shraniti v vrečke za shranjevanje.
V zamrzovalniku lahko hrano shranite dlje časa. Za ohranitev čim več hranilnih snovi pa je priporočljivo, da jo porabite v roku treh mesecev. Ko se hrana po kuhanju ohladi, jo zamrznite v čim krajšem možnem času. Hrano najlažje odtalite z Nutribaby+ kuhalnikom.
Lahki in enostavni recepti za pripravo z Nutribaby+
Bananino-špinačne palačinke
- Sestavine:
- Pest špinače
- 1 jajce
- 1 banana
- 90g moke
- 1 kozarec mleka (kravje, kozje ali rastlinsko)
- 1 žlička pecilnega praška
- 1 žlica kokosovega olja (za peko)
Z mešalnikom Nutribaby+ zmiskajte vse sestavine do gladke zmesi. Segrejte ponev in nanjo kapnite malo kokosovega olja. Z zajemalko iz mase v ponvi oblikujte majhne palačinke. Popecite na obeh straneh.
Piškotki iz datljev, banane in kosmičev
Sestavine:
- 1 banana
- 3 dateljni
- 100g kosmičev (prosenih, ovsenih,….)
- 3 žličke 100% arašidovega masla
- 1 žlička kokosovega olja
- 1 žlička pravega kakava
- 1 žlička pecilnega praška
- 1 žlička makovih semen
Zmešajte vse sestavine skupaj z mešalnikom Nutribaby+, oblikujte majhne ploščate kroglice in jih položite na peki papir. Pecite 10-15 minut na 180 stopinj.
Avokadov smoothie
Sestavine:
- 1 avokado
- 1 navaden jogurt
- 1 žličko meda
- nekaj kapljic limone
Olupite avokado, prerežite ga in mu odstranite koščico. Z mešalnikom Nutribaby+ zmiksajte vse sestavine in smoothie je pripravljen. Po vrhu lahko posujete še zdrobljene kekse in dobite odlično malico ali zdravo sladico.
Korenčkova juha s topljenim sirom
Sestavine:
- 100g korenčka
- 1 mali krompir
- 20g čebule
- 1 topljeni sirček
- Muškatni orešček za začimbo
Olupite in narežite na koščke korenček, krompir in čebulo. Krompir položite na dno košare Nutribaby+ za peko, nanj korenček in prižgite program 17 minutnega kuhanja na pari. Ko je kuhanje končano prestavite zelenjavo skupaj s sokom v mešalnik, dodate topljeni sirček in žličko muškatnega oreščka. Vse skupaj zmiskajte v odlično juhico. Pri najmlajših jedcih pa lahko topljeni sirček izpustite.
Pusti komentar
Vaša e-pošta je z mano varna!